2023’te 20 milyon ton buğday üretimi hedefleniyor

Tiryakioğlu, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan besin krizi riskinin ortadan kaldırılması maksadıyla oluşturulan tahıl koridoru muahedesinin, Türkiye’nin gayretleriyle bir defa daha uzatılmasının alkışlanması gereken diplomatik bir muvaffakiyet olduğunu kaydetti.

Tiryakioğlu, açıklanan yeni alım fiyatlarının, gübreden mazota kadar pek çok alanda maliyetleri artan üreticinin üzerindeki tartısı hafiflettiğini söyledi.

Gıda tedarik zincirindeki süreklilik için tüm dünyanın bu muahedeyi dikkatle izlediğini aktaran Tiryakioğlu, “Türk sularından geçen tahılın yarıya yakını Avrupa’ya gidiyor. Bununla birlikte, şayet mutabakat tekrar yapılmasaydı, kimi muhtaçlık sahibi Afrika ülkeleri çok olumsuz etkilenebilirdi. Örneğin Sudan üzere birtakım ülkeler, buğday ithalatının tamamını bu bölgeden sağlıyor. Global besin fiyatlarının istikrarına katkı sağlayan bu mutabakatın hayata geçmesine öncülük eden Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diye konuştu.

Tiryakioğlu, bu yıl ilkbaharın yağışlı geçmesi sebebiyle ziraî üretim ölçüsü ve eser kalitesi konusunda optimist olduklarını vurgulayarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Buğdayın Türkiye’nin tahıl tüketiminde kıymetli bir hissesi var. Yalnızca ekmek için değil, makarnadan unlu mamullere kadar geniş bir eser yelpazesi için temel bir gereç. Ülkemizin hem iç tüketiminde hem de ihracatında bu derece kıymet taşıyan buğdayda, ekim alanlarının artmasını çok önemsiyoruz. Toplam ekim alanı için kritik seviyeyi 7 milyon hektar olarak görüyoruz.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin geçen yıl üreticiyi mutlu eden bir alım fiyatı açıklaması buğday ekim alanının, evvelki yıla nazaran artmasını sağlamıştı. Kurak bir kış geçirmemize karşın, ekim alanlarındaki artış, 2023 yılında da 20 milyon ton buğday üretimini hedefleyebilmemizi sağladı. Bu rahmet, raflarda gördüğümüz tüm besin eserlerin etiket fiyatlarına olumlu yansıyacaktır.”

Güneydoğu Anadolu Hububat-Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (GAİB) Lideri Celal Kadoğlu da Türkiye’nin buğday üretiminde kendine yeterliliğinin yüzde 80 civarında olduğunu hatırlatarak, bu alandaki ithalatın büyük oranda ihracat odaklı gerçekleştirildiğini söyledi.

Kadoğlu, gayelerinin sarsıntı sürecindeki duraksamaları telafi ederek, GAİB’i bu yıl da hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri bölümünde Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirilen ihracatçılar birliği yapmak olduğunu aktardı.

Kadoğlu, “Buğday hasattan sonra işlenmek üzere değirmenlere sevk edildikten sonra seyahati burada bitmiyor. Unlu mamuller, makarna, irmik, bisküvi ve bulgur üzere pek çok besin buğdaydan üretiliyor. Bu eserlerin büyük kısmı ihracatımızda yüksek bir hisseye sahip. Örnek vermek gerekirse, birliğimizin faaliyet gösterdiği Güneydoğu Anadolu bölgesinde kesimimizin en büyük ihraç kalemi olan makarnanın hissesi ocak mayıs devrinde yüzde 18,5 seviyesinde.

Buna buğday unu, bisküvi, irmik ve bulguru da dahil ettiğimizde oran yüzde 50’yi geçiyor. Buğday ununa Irak ve Suriye üzere komşularımızın yanı sıra Sri Lanka ve Venezuela üzere farklı ülkelerden de talep geliyor. Bu yıl Afrika’dan da yüksek gelir bekliyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir