Bakan Kacır: Uzaydaki kapasitemiz daha da ilerleyecek


ANKARA (İGFA) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “yörünge altı araştırma uçuşu” sonrası yurda dönen Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever ile Türkiye’nin birinci astronotu Alper Gezeravcı’nın iştirakiyle bakanlıkta basın toplantısı düzenledi.

Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşunu muvaffakiyetle icra ederek ülkeye döndüğünü tabir eden Bakan Kacır, “Atasever, Türk halkının gurur anlarına bir yenisini ekledi. ‘Tek millet, iki devlet’ şiarıyla Türk ve Azerbaycan bayraklarını uzayda gururla taşıyarak tarihe ismini altın harflerle yazdırdı. Atasever’in annesi Azerbaycan Türkü. Yanında taşıdığı kefiye ile Filistin halkının, Gazzeli çocukların yaşadığı eziyeti, dünyaya duyurdu. Kendisine, ‘Vatanına, Türkiye’ye güzel geldin.’ diyorum.” diye konuştu.

MİLLİ UZAY PROGRAMI

Kacır, Ulusal Uzay Programı ilan edildiğinde en dikkati alımlı maksadın, “Türk Astronot ve Bilim Misyonu” olduğunu söyledi. Bu misyon doğrultusunda, Türk bayrağını uzayda dalgalandıracak ve bilimsel araştırmalar icra edecek iki astronotu seçmek için davette bulunduklarını anımsatan Kacır, “Türk Hava Kuvvetleri pilotumuz Gezeravcı ve daha evvel ulusal savunma sanayi şirketimiz ROKETSAN’da 5 yıl müddetle aviyonik sistem mühendisi olarak misyon alan Atasever, ülkemizi tarihi uzay misyonunda temsil edecek iki astronotumuz olarak seçildiler ve uzay misyonu için verilen eğitimleri aldılar.” dedi.

Bakan Kacır, Gezeravcı’nın, bilim misyonunu muvaffakiyetle icra ettiğini hatırlattı. Beşerli birinci bilim misyonunun Gezeravcı’nın muvaffakiyetle gerçekleştirmiş olmasının, proje mutabakatlarında da belirtildiği üzere ek bir maliyet oluşturmaksızın ikinci astronot Atasever’in yörünge altı araştırma uçuşunu icra etmesine imkan sağladığını anlatan Kacır, “Atasever’in yörünge altı uçuşu da tıpkı misyonun bir modülüdür.” dedi.

7 FARKLI DENEY

Kacır, Atasever’i taşıyan uzay aracının istenilen irtifaya çıkarmakla misyonlu uçak VMS’nin 8 Haziran saat 17.30’da ABD’nin New Mexico eyaletindeki Spaceport tesislerinden havalandığını anımsatarak, Atasever’in bedenine takılmış farklı ekipmanlar ve deney setiyle 7 farklı deneyi icra ettiğini tabir etti.

Bunlardan üçünün birinci astronot Gezeravcı tarafından Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda da gerçekleştirilen deneylerin devamı niteliğinde olduğunu belirten Bakan Kacır, “Yörünge altı araştırma uçuşumuz, deneylerin kapsamının genişletilmesine imkan tanımış oldu. Önümüzdeki periyotta, beşerli uzay vazifelerinde yeni memleketler arası iş birlikleriyle ülkemizin uzay alanındaki bilimsel araştırma gerçekleştirme kapasitesini daha ileriye taşıyacağız. ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ vizyonumuz doğrultusunda, paradigma değişimlerinin ülkemizin teknoloji geliştirme yetkinlikleri için sunduğu fırsatlardan en üst seviyede yararlanmaya devam edeceğiz. 21. yüzyılın başında bu yarışa özel bölüm firmalarının dahil olması ve fırlatma maliyetlerindeki kıymetli düşüşle ‘Yeni Uzay’ olarak isimlendirilen periyot başladı. Uzaya erişimin ucuzlaması ve yaygınlaşması, uzay alanında çalışmalara ivme kazandırdı. Uzayın sağladığı ekonomik fırsatlardan güçlü halde yararlanma motivasyonunu güçlendirdi.” sözlerini kullandı.

“YENİDEN DOĞDUM DİYEBİLİRİM”

Mikro yer çekimi ortamında geçirdiği müddette birinci vazifesinin üzerindeki bilimsel deneyleri icra etmek ve ilgili operasyonları gerçekleştirmek olduğunu vurgulayan Tuva Cihangir Atasever ise, dünyanın tanımı çok güç olan görüntüsüne kendisini bıraktığını tabir ederek, “Hakikaten aktarması, anlatması çok güç bir deneyim, dünyayı o oktadan görmek ve bunu bir süzülme durumu içerisindeyken yaşıyor olmak… ‘Her nefeste yenilenir dünya’ demiş Mevlana. Ben 8 Haziran’da uzay aracının içinde 90 kilometrelik irtifaya çıkıp o çok küçük vakit içinde çok derin bir nefes aldım, orijinal bir dünyaya aslında gözlerimi açtım, yine doğdum diyebilirim. Münasebetiyle bu süreçten sonra edindiğim bu hazineyi, bu tecrübeyi gençlerimizle paylaşmak, onlara aktarmak, onların bizim bu attığımız birinci adımlardan daha tezli adımları atabilmelerini sağlamak üzere onlarla paylaşmak için de sabırsızlanıyorum.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir