Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko: S-400 ve İskender sistemlerini devreye soktuk

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’nın Belarus’a sevk ettiği S-400 hava savunma sistemleri ile ‘İskender’ yüksek hassasiyetli füze sistemlerini devreye soktuklarını söyledi.

Lukaşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus’un başşehri Minsk’te gerçekleştirdikleri görüşmenin akabinde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Putin ile görüşmenin ‘yapıcı’ ve ‘verimli’ geçtiğini belirten Lukaşenko, “Ülkelerimizin güvenliğini sağlam halde sağlamak için gerekli tüm tedbirleri almaya devam etme, askeri birliklerin hazırlığına ve savaş kabiliyetinin artırılmasına öncelik verme ve tatbikatları daima düzenleme konusunda anlaştık” dedi.

Lukaşenko, iki ülkenin ortak askeri planlama yaptığını bildirerek, “Rusya ve Belarus’un kurduğu bölgesel birlik kümesi çalışmalarına devam ediyor ve iki ülkenin askeri birliklerinin koordine edilmesine yönelik etkinlikler düzenleniyor” diye konuştu.

Ayrıca, Lukaşenko, Belarus ile Rusya’nın ‘özel mühimmat taşıyan’ uçakların mürettebatını ortaklaşa eğitmeye başladığı bilgisini paylaştı.

Rusya’nın S-400 hava savunma sistemleri ile ‘İskender’ yüksek hassasiyetli füze sistemlerini daha evvel Belarus’a sevk ettiğine dikkati çeken Lukaşenko, “S-400 sistemlerini ve en değerlisi İskender sistemini bugün devreye soktuk” sözlerini kullandı.

Rusya, Belaruslu pilotların eğitimine sıcak bakıyor

Putin de Rusya ve Belarus’un güvenliğine yönelik ortak çalışmalar yürütmeye devam edeceklerini vurgulayarak, “İki ülkenin güvenliğini sağlamak için gerekli tüm tedbirleri birlikte almaya, birliklerin eğitimine öncelik vermeye, muharebe hazırlıklarını artırmaya ve sistemli ortak tatbikatlar düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

Lukaşenko’nun, Belaruslu pilotların eğitimi konusunda Rusya ile işbirliğini sürdürme teklifine sıcak baktıklarına işaret eden Putin, “Belarus Cumhurbaşkanının, özel savaş başlıklarının mümkün kullanımı için yine donatılan Belarus savaş uçaklarındaki mürettebatın eğitimi için sunduğu tekliflerin uygulanmasına devam etmenin mümkün olduğunu düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Benzer bir işbirliğini ABD’nin de yürüttüğüne dikkati çeken Putin, “Bu çeşit bir işbirliği bizim icadımız değil. ABD de NATO kapsamında bu çeşit faaliyetler on yıllardır sürdürülüyor” diye konuştu. Putin, iki ülkenin savunma sanayiinde yeni eserlerin üretiminde de ortak çalışmalar yürüteceğini söyledi.

Rusya ve Belarus’un yaptırımlara karşı da birlikte gayret verdiklerini anlatan Putin, “Dost olmayan ülkelerin yaptırım baskılarına ve Rusya ile Belarus’u global pazarlarda tecrit etme teşebbüslerine birlikte direniyoruz. Bunu da epeyce sağlam ve tesirli bir halde yapıyoruz” diye konuştu. (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir