Depremin vurduğu 11 kentte asgari ücret ne kadar olacak? Deprem bölgesindeki çalışanın eline ne kadar asgari ücret geçecek?

Deprem bölgesindeki patronlar üretime devam edebilecek tesislerin eleman azlığı sebebiyle üretimini aksatmaması için SGK primlerinin muhakkak bir mühlet için SGK yerine personele ödenmesi talebinde bulunurken, iktisat idaresi de bu bahiste bir çalışma başlattı. Zelzelenin vurduğu 11 kentte taban fiyat ne kadar olacak? Zelzele bölgesindeki çalışanın eline ne kadar minimum fiyat geçecek? 11 kentte iki seçenek masada… Minimum fiyat ne kadar olacak? 3 milyon 250 bin çalışanı ilgilendiriyor!

Ekonomi Gazetesi’nin edindiği bilgilere nazaran, depremzede emekçilerin fiyat tarafından desteklenmesi için iktisat idaresinin önünde iki seçenek bulunuyor.

Bunlardan biri ödemelerin taban fiyatın brütü kadarki kısmına ait prim muafiyeti sağlanması istikametinde. Yani yüzde 14’lük SGK primi ve yüzde 1’lik işsizlik sigortası primi alınmayacak.

Ekonomi idaresi, sarsıntı bölgesindeki 11 vilayette istihdamı artırmak, çalışanların göçünü önlemek için brüt taban fiyatın net fiyat olarak ödenmesi talebini de gündeme aldı.

Bölgedeki işletmelerden gelen bu teklifin kabulü durumunda 11 vilayette taban fiyat 11 bin 760 liraya yükselecek.

Uzmanlar, “Yoğun göç yaşanan depremzede 11 vilayette 3 milyon 250 bin sigortalı çalışan bulunuyor.

Asgari fiyat 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere 10.008 lira olarak belirlenmişti. Bundan yüzde 14 SGK primi( 1401 lira), yüzde 1 işsizlik sigortası primi (100 lira) olmak üzere 1501.20 liralık kesinti yapılıyordu. Taban fiyatta brüt formülünün hayata geçirilmesi halinde, zelzele bölgesindeki bir minimum ücretlinin eline 10.008 lira geçecek.

Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye, Elazığ ve Şanlıurfa’da da yıkıcı tesirlere neden olan zelzele felaketi nedeniyle kelam konusu bölgelerde OHAL ilan edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir