Eski eş cinayetinde yoldan geçerken vurulan tanıktan çarpıcı iddia

Kavgayı polise söylemek için telefonu elime aldığım sırada sanık, silahı bana doğrultup ateş etti. Şikayetçiyim dedi. Ünlü, geçirdiği ameliyatlar nedeniyle çocuk sahibi olamama ihtimali olduğunu söyleyip, duruşma salonunda ağlayarak kötüleşti.

Olay, geçen yıl 12 Şubatta meydana geldi. Bursa Vilayet Emniyet Müdürlüğü’nde vazifeli polis memuru Bilal Ağır, Akademi Caddesi’nde eski eşi Yasemin Ağır ile Yahya Aydın’ın içinde bulunduğu arabanın önünü kesti. Bilal Ağır, arabadan indirdiği eşi ile Yahya Aydın’ı darbetti.

Ardından belinden çıkardığı tabancayla evvel eşine sonra da Yahya Aydın’a kurşun yağdırdı. Sırtından vurulan Yasemin Ağır ile bacağından, karnından ve başından vurulan Yahya Aydın kanlar içinde yığıldı.

Ağır’ın açtığı ateş sonucu yerden seken kurşunlardan biri de bu sırada yoldan geçen Şeyma Ünlü’ye isabet etti. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Yasemin Ağır ile Yahya Aydın hayatını kaybederken, Bilal Ağır ise tutuklandı.

Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘tasarlayarak eski eşi öldürme’ ve ‘tasarlayarak öldürme’ kabahatlerinden 2 kere ağırlaştırılmış müebbet, ‘olası kastla nitelikli yaralama’ kabahatinden ise 7 yıla kadar mahpus cezası istemiyle hakkında dava açılan Bilal Ağır’ın yargılanmasına devam edildi.

Duruşmaya sanık Ağır ve avukatı ile maktul Yasemin Ağır’ın yakınları, olayda yaralanan Şeyma Ünlü ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı vekilleri, taraf avukatları ile Bursa Barosu Bayan Hakları Komitesi vekilleri katıldı.

SİLAHI BANA DOĞRULTUP ATEŞ ETTİ

Duruşmada söz veren Şeyma Ünlü, olay yerinin karşısında yer alan kursa gittiğini, ders ortasında arkadaşlarıyla dışarı çıktığı sırada olayın meydana geldiğini söyledi. Bilal Ağırın kendisini kazara vurmadığını argüman eden Ünlü, Arkadaşım ile kurstan çıkıp bir şey almak için alışveriş merkezine gittik. Oturduğumuz sırada dışarıda 2 erkek ve 1 bayanın hengame ettiğini gördük. Dışarı çıktık. Arbedeyi polise bildirmek içim elime telefonu aldığım sırada bayan, Yardım eden yok mu? diye bağırıyordu. Herkes bakıyordu. Sanık birden silahı bana çevirip ateş etti. Kaçmaya çalışırken kasığımdan yaralandığımı anladım dedi.

ÇOCUK SAHİBİ OLAMAYABİLİRİM’

Geçirdiği ameliyatlar nedeniyle çocuk sahibi olamama ihtimali olduğunu söyleyen Şeyma Ünlü, 3 ay hastanede kaldım. 3 kere ameliyat oldum. Doktor, çocuğumun olmayacağını söyledi. 3 adım geri kendimi atmasaydım bugün ben de hayatta olmayabilirdim. Bana sen ne yaptın? Sanığın cezalandırılmasını istiyorum diyerek bağırıp, ağladı. Tabirinin akabinde kötüleşen Ünlü, duruşma salonundan çıkarıldı.

1 HAFTA EVVEL YASEMİNİ ÖLDÜRECEĞİNİ SÖYLEDİ

Duruşmada, Bilal Ağırın akrabası Mustafa Karbeyaz da şahit olarak dinlendi. Olaydan 1 hafta evvel sanığın kendisine telefonla arayıp, eşiyle boşandıklarını ve Yasemin Ağır’ın öteki biriyle görüştüğünü söylediğini lisana getiren Karbeyaz, sanığın bu durumu kaldıramadığını ve Ağır’ı öldüreceğini söylediğini kaydetti.

Bilal Ağır’ın, zanlıyı götürdüğü sırada cezaevini incelediğini ve burada kendisini nelerin beklediğini gözlemlediğini anlattığını belirten Karbeyaz, makûs bir şeyler yapacağını anladığı için sanığa daima sakin olması tarafında telkinler verdiğini söyledi.

Başka gün ise sanığın kendisine telefon ederek, kafede Yasemin Ağır’ı biriyle gördüğünü söylediğini belirten Karbeyaz, “Yasemin Ağır’a yönelik telaffuzlarda bulunması üzerine maktulü arayıp uyardım. Çabucak konuta gitmesini söyledim sonra Bilal beni aradı, ‘Yasemin’i sen mi aradın? İşimi bozdun. Neden uyardın, ben indirecektim bunları’ dedi diye konuştu.

YASEMİN KIZINI DÜŞÜNÜP VAZGEÇMİŞ

Mustafa Karbeyaz, eşinin yeğeni olan Yasemin Ağır’ın boşanmasına karşın kızının etkilenmemesi için eski eşinin soyadını kullanmayı sürdürdüğünü anlatarak sanığın, kendi soyadını taşırken öteki biriyle görüşmesinin ağırına gittiğini de söylediğini belirtti.

Bilal Ağır’ın cinayeti mal paylaşımı nedeniyle işlediğini, olaydan evvel onun tabirleri nedeniyle bir şey olmasından korkarak Yasemin Ağır’ı uyardığını lisana getiren Karbeyaz, “Bana, ‘Ben yarın savcılığa kabahat duyurusunda bulunacağım’ demişti fakat sonrasında kızını düşünerek vazgeçmiş” dedi.

MAL İÇİN İNSAN ÖLDÜRECEK DEĞİLİM

Suçlamaları reddeden Bilal Ağır ise Ben mal mülk için insan öldürecek biri değilim” dedi. Sanığın savunması devam ederken, kızı Defne A., kendisine bağırarak tepki gösterdi.

Mahkeme başkanı, olay günü sanığın silahından çıkan kurşunla hasar gören ambulansa ait 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesinde açılan mala ziyan verme davasının bu dava ile birleştirilmesine karar verildiğini bildirirken Bilal Ağır, Sıhhat Bakanlığı’nın 1888 lira ziyanının giderilmesine yönelik taleple ilgili “Bakanlığın ziyanını gidermek istiyorum lakin bana ilişkin silahtan çıkan kurşun, ambulansa ziyan vermedi. Bu suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

Avukatların beyanlarının akabinde olayda yaralanan Şeyma Ünlüye ilişkin kesin rapor alınması için gerekli müddetin beklenmesine ve sanığın tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir