Görev başında şiddete ve hakarete uğrayan İETT şoförleri şikâyetlerini anlattı: ‘Can güvenliğimiz yok’

Günün çoğunluğunu direksiyon başında geçiren İETT otobüs sürücüleri çabucak hemen her gün şiddetle karşı karşıya kalıyor. Geçen ay bir İETT sürücüsü, “Can güvenliğim yok” diyerek istifa etti. Cumhuriyet, İstanbulda vazife yapan dört İETT sürücüsüne yaşadıkları şiddet olaylarını sordu. Can güvenliklerinin olmadığının altını çizen sürücüler her gün işi bırakmayı düşündüklerini kaydetti.

“ŞİDDETE UĞRADIM”

10 yıldır İETT sürücülüğü yapan Zafer Dursun tekraren şiddete maruz kaldığını belirterek “Olumsuzluklar yaşasak da misyonumuzu layıkıyla yapmamız gerekiyor. Genelde yolumuzu kesip camlarımızı yumrukluyorlar. Aracın içerisine girip darp etmeye çalışıyorlar, küfürler ediyorlar. Geçen yıl bir şiddet olayına maruz kaldım, burnum kırıldı ve faili yakalanamadı. Birçok vakit sicilimiz bozulmasın diyerek yaşadığımız olayları kurumumuza yahut karakollara yansıtmıyoruz. Çok kere işbırakmayı düşündüm” diye konuştu.

Şiddete karşı tedbir alınması gerektiğini söyleyen Dursun şöyle konuştu: “Tam kapalı ve şeffaf bir kabinde olmalıyız. Tıpkı metrolarda olduğu üzere yolcularla ortamızda hudut olmalı. Ayrıyeten kabinlerde kamera var ama kimi araç modellerinde ses kaydı yok. Ses kaydı aygıtı için talepte bulunuyoruz ama şimdi yerine getirilmedi.”

“SALDIRILAR ARTTI”

25 yıldır sürücülük yapan ve 2020’de taarruza uğrayan Zafer Koç ise şöyle konuştu:

“Önümü kesen bir sürücü kolumu yaraladı, mahkeme hâlâ devam ediyor. Şahıs ise bir gece tutuklu kaldı ve çıktı. Ben hücuma uğradığımla kaldım. Birden fazla vakit duyduğumuz hakaretleri duymazlıktan geliyoruz. Nüfus arttıkça bize olan akınlar da arttı. Arbede yahut diğer bir durum anında acil durum butonumuz var onlara basarak yardım çağırıyoruz. Düğmeye basıyoruz ancak grup gelene kadar başımıza bir şey gelebilir.”

Kavga esnasında araçtan inmelerinin yasak olduğunu söyleyen Koç, “Kural gereği arbede yahut olay esnasında araçtan çıktığımızda biz hatalı oluyoruz. Cezalar ise 1-5 yevmiye ortası değişiyor” diye konuştu.

“CANIMIZDAN MI OLALIM?”

Dört yıldır İETT sürücülüğü yapan Erol Çetin de yaşanan şiddet olaylarını şu sözlerle tabir etti: “Emsal bir karar olmadığı için beşerler bize saldırmaktan çekinmiyorlar. Pandemide akbili olmayan bir yolcuyu otobüse almadığım için darp edildim. Kişi isimli denetim kuralıyla özgür bırakıldı. Dava kapatıldı. Rastgele bir ceza uygulanmadığı için bu kişi şiddet olayını tekrarlayabilir. Bu işte can güvenliğimiz yok. Günde sekiz saat İstanbul trafiği ile gayret ediyoruz bize de anlayış gösterilmeli. Gerekli önlemlerin alınması için illa birimizin canından mı olması gerekiyor?”

“TEHLİKELİ BİR MESLEK”

10 yıldır İETT sürücülüğü yapan Kenan Şerbetçi ise “Ben de birkaç kere şiddete maruz kaldım. Genelde durağa yanaşma konusundan tartışma çıkıyor. Sürücülük sadece İstanbul’da değil her yerde tehlikeli bir meslek. Yaşadığımız problemleri mahkemeye vermekten de birçok vakit vazgeçiyoruz zira bir sonuç çıkmıyor. Her gün işi bırakmayı düşünüyorum ama konuta gidince vazgeçiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir