New York borsası yükselişle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde bedel kazandı ve yüzde 0,34 artarak 31.187,32 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,25 karla 3.762,01 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,07 artışla 10.867,07 puana yükseldi.

Fed’in “ultra şahin” para siyasetlerinin sonuna yaklaşıldığına ait güçlenen beklentilerle geçen haftayı yükselişle tamamlayan endeksler, yeni haftanın açılışında olumlu bir seyir izledi.

ABD’de geçen hafta The Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir haberde, birtakım Fed yetkililerinin hem faiz artışlarının suratını yakında yavaşlatma hem de faiz artışlarını gelecek yılın başlarında durdurma niyetinin sinyallerini vermeye başladığı belirtilmişti. Bankanın kasım ayı toplantısında da 75 baz puanlık bir faiz artışı yolunda olduğu aktarılan haberde, yetkililerin gelecek faiz artışlarının büyüklüğünü görüşecekleri kaydedilmişti.

Sözle yönlendirmelere devam eden Fed yetkililerinden San Francisco Fed Başkanı Mary Daly’nin para siyasetinde “şahin” adımların devam etmesi halinde iktisadın zora girebileceği ve Fed’in bu durumu dikkate alması gerektiğine yönelik açıklamaları da para piyasalarındaki beklentileri etkilemişti.

Para siyasetindeki yavaşlama sinyallerinin akabinde 12 haftadır satış yüklü bir seyir izleyen tahvil piyasalarında alımların tesirini artırdığı görüldü. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi cuma günü 2007’den bu yana en yüksek seviyeyi test etmesinin akabinde bugün yüzde 4,24 düzeyinde dengelendi.

Bilanço döneminde ise epeyce ağır bir haftaya girilirken, ABD’de bu hafta Apple, Microsoft, Exxon Taşınabilir, Ford Motor, Airbus, Alphabet, Amazon, Boeing, HSBC, Shell ve Intel üzere büyük şirketlerin açıklayacağı bilançoların hisse piyasalarında oynaklığı artırması bekleniyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir