Okullara Sahte Dayanıklılık Raporu Satılıyor! ‘Herkes Biliyor, Rapor Kontrol Edilmiyor’

İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün talebi ile kentteki bin 134 özel eğitim kurumundan sarsıntıya dayanıklılık raporu talep edildi. Lakin raporu hazırlayan birtakım şirketlerin kolonlardan karot almak üzere maliyetli işleri yapmayarak düzmece rapor hazırladığı ortaya çıktı. Raporu hazırlayan bir şirket yetkilisinin ise ‘Milli Eğitim’in salak olduğunu herkes biliyor, rapor denetim edilmiyor’ dediği ortaya çıktı.

Yönetmelik gereği binalardan karot alınması gerekiyor

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kentte bulunan bin 134 özel eğitim kurumu için zelzeleye dayanıklılık raporu talep etti. Lakin raporu hazırlayan kimi şirketlerin maliyetleri kısmak için kolonlarda gereğince inceleme yapmadığı, uydurma rapor hazırladığı ortaya çıktı.

İl Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün özel eğitim kurumlarına gönderdiği yazısında, “Türkiye’nin sarsıntı bölgesi olması sebebiyle son vakitlerde ülkemizde kısa aralıklarla sarsıntılar meydana gelmekte, bu zelzelelerde birtakım resmi ve özel öğretim kurum binaları ile öze öğrenci barınma hizmetleri veren kurum binaları da hasar görmektedir. Yaşanması beklenen zelzelelerde rastgele bir olumsuzluğun yaşanmaması için vilayetimizde faaliyet gösteren özel öğretim kurum binaları ile özel öğrenci barınma hizmeti veren kurum binalarında gerekli incelemelerin yapılarak incelemeler sonucunda tespit edilen hasar yahut aksiliklerin giderilmesine yönelik gerekli tedbirlerin alınmasının sağlanması gerektiği” söz edildi. Bu yazı ile birlikte özel eğitim kurumlarının sahiplerinin zelzeleye karşı yaptıracağı teknik inceleme ve dayanıklılık testinin şartları sıralandı. Özel şirketlerin sarsıntı dayanıklılık raporlarının “Üniversite onaylı veya Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı laboratuvarın sonuçlarının kullanılarak hazırlanmasının” şart olduğu belirtildi. Milli Eğitim Müdürlüğü, bin 134 okuldan dayanıklılık testlerinin en kısa sürece yaptırması istedi.

Tüm bunların akabinde birtakım şirketlerin özel eğitim kurumları için düzmece raporlar hazırladığı argüman edildi. Yönetmelik gereği binalardaki kolonlardan örnek alınması gerekiyor. Lakin bu şirketlerin örnek almadan alınmış üzere raporlar düzenlediği öğrenildi.

‘Milli eğitimin salak olduğunu herkes biliyor’

Gazetecilerin, özel okul sahibi üzere aradığı Cuma Ali isimli bir şirket yetkilisi, “Biz 10 bin TL’ye yapıyoruz zelzele dayanıklılık testini ve rapor hazırlıyoruz. Bina 1950’de de yapılsa dün de yapılsa bu raporu istiyorlar. Bunun mantığı var mı yok mu artık sorgulamayalım. Artık herkes biliyor Ulusal Eğitim’in salak olduğunu. Hani bu raporu istiyorlar da raporda bu hesap yanlış, şu yanlış demiyorlar” dedi. Yani şirket yetkilisi Ulusal Eğitim’in raporların doğruluğunu denetim etmediğini belirtti.

Daha evvel Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın dayanıklılık raporlarında “Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı laboratuvar sonuçları kullanılarak hazırlanması” koşulunu istediği için rapor vermeyi durdurduğunu lakin artık tekrar vermeye başlayan şirket yetkilisi şu skandal sözlerle kelamlarına devam etti:

“Ben Ulusal Eğitim’den yazı gelince teknik raporları durdurmuştum, vermedim. Çünkü Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı laboratuvarlardan sonuçlar isteniyordu. Bu kaideyle hazırlanan raporlara 150- 200 bin TL isteniyor. Şoför kursları, anaokulları bu parayı vermek istemedi. Ben de bana ulaşanlara ‘vermeyin bu parayı bekleyin’ dedim. İki tane kurum beni dinlemedi bu paraları verdi. İki hafta evvel Vilayet Ulusal Eğitim’den bir müfettiş beni aradı, ‘İl Ulusal Eğitim geri adım attı senin raporları artık kabul ediyorlar’ dedi. Şimdiye kadar 100’den fazla teknik rapor verdim. Kağıthane’de mesela özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine rapor hazırlayıp kargoladım. Onların da 3 tane şubesi var.”

’10 gündür 100’den fazla kuruma sarsıntı dayanıklılık raporu verdim’

Şirket yetkilisi, “Karot almadan mı rapor hazırlıyorsunuz?” sorusuna karşılık da şunları söyledi:

“Eski tarihli karotlarınız (kolonlardan alınan örnek) varsa onun pahalarını kullanıyoruz. Taban etüdü alıyoruz. Sonra laboratuvarda tahlile sokuyoruz ve teknik rapora yazıyoruz. Biz daha ucuza yapıyoruz zira öteki firmalar gelip binanızdan karot alıyorlar biz almıyoruz. Ben makine mühendisiyim benim inşaat mühendisim var benim mimarım var. 10 gündür 100’den fazla kuruma sarsıntı dayanıklılık raporu verdim. Bir müfettiş beni aradı ‘Sizin raporlardaki veriler Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı laboratuvarlardan mı?’ dedi. Ben de hayır dedim. Vilayet Ulusal Eğitim’den arkadaşların haberi var konuşun dedim daha aramadılar. İsterseniz karot alırım ancak o vakit kat başı 15 bin TL alırız sizden.”

‘Karot alınmadan tahlil yapılamaz’

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Nusret Suna ise BirGün’e yaptığı değerlendirmede, “Milli Eğitim, özel eğitim kurumlarının kriterlere uygun bir formda zelzele performans tahlillerini yaptırmasını ve iletmesini istedi. Belirlenen kriterlere nazaran hazırlanan raporun arından da binanın güçlendirilmesi yahut binanın riskli olduğu ve yıkılması gerektiği sonucu çıkabilir. Olağan bina sağlam da çıkabilir. Ulusal Eğitim özetle ‘raporu bir üniversiteye de onaylatın ve bana getirin’ diyor. Binalardan karot alınmadan bir tahlil yapılamaz. Karot alınmadan bu raporlar hazırlanıyorsa burada uygun niyetli olmayan şeyler çıkıyor karşımıza. Hastaneler ve okullar zelzele anında ve ilerleyen günler içinde kesintisiz ömrün devam etmesi gereken yapılardır. Yani bu binalardan beklediğimiz performans sarsıntısı hasarsız atlatmasıdır. Karot almadan alınmış üzere rapor hazırlanıyorsa büyük bir sahtekârlık vardır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir