Saldırıya uğrayan yazar Salman Rüşdi bir gözünü kaybetti

ABD’nin New York kentinde geçtiğimiz ağustos ayında katıldığı bir konferansta sahnedeyken bıçaklı taarruza uğrayan Hint asıllı İngiliz müellif Salman Rüşdi’nin sıhhat durumu hakkında menajeri Andrew Wylie açıklama yaptı. Wylie İspanya basınına yaptığı açıklamada, Rüşdi’nin bir gözünde görme yetisini kaybettiğini belirterek, bir elini ise kullanamadığını aktardı.

Wylie, “Boynunda üç önemli yarası vardı. Kolundaki hudutlar kesildiği için bir eli hareketsiz. Göğüs ve gövdesinde 15 kadar yarası daha var” sözlerini kullanarak, Rüşdi’nin hastanede mi yoksa diğer bir yerde mi sorusuna ise cevap vermedi.

RÜŞDİ SALDIRISI

New York kentindeki Chautauqua Enstitüsü’ndeki konferans sırasında 24 yaşındaki Haydi Matar isimli saldırgan Rüşdi’yi sahnedeyken bıçaklamıştı. New York’taki Chautauqua County’de çıkarıldığı mahkemede ikinci derece cinayete teşebbüs ve ikinci derece taarruz suçlamalarını reddeden Matar, kefaletsiz biçimde tutuklu yargılanıyor.
Matar’ın Rüşdi’ye yönelik taarruzunda cinayete teşebbüs nedeniyle hatalı bulunması halinde 25 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir