Tabipler Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı

Son dakika: Türkiye Tabipler Birliği (TTB) Lideri Şebnem Korur Fincancı, ‘TSK, kimyasal silah kullanıyor’ palavrasının akabinde gözaltına alındı.

“TERÖR ÖRGÜTÜ PROPOGANDASI YAPMAK” KABAHATİNDEN GÖZALTINDA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, TTB Başkanı Korur’un, 20 Ekim’de PKK/YPG silahlı terör örgütünün kelamda yayın organına yaptığı açıklamalar nedeniyle Terör Cürümleri Soruşturma Ofisince başlatılan soruşturma kapsamında, 3713 sayılı Terörle Çaba Kanunu’nun 7/2 unsuru yeterince “terör örgütü propagandası yapmak” cürmünden gözaltına alındığı belirtildi.

BAŞSAVCILIKTAN VAZİFEDEN ALINMASI İÇİN TALEP

Açıklamada, “Ayrıca Cumhuriyet başsavcılığımızca ismi geçen şüphelinin hala devam ettirdiği Türk Tabipleri Birliği Merkez Kurulu Başkanlığı vazifesine, 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nun ‘Amaçları dışında faaliyet gösteren Türk Tabipleri Birliğinin merkez ve tabip odalarındaki sorumlu organlarının misyonlarına son verilmesine ve yerlerine yenilerinin seçilmesine, Sıhhat Bakanlığının yahut bulundukları yer Cumhuriyet başsavcılığının istemi üzerine’ halindeki Ek 2. hususunun 2. fıkrası yeterince son verilmesine, tıpkı unsurun 3. fıkrasında düzenlenen yöntemle yerine yeni merkez konseyi başkanı seçilmesine karar verilmesi için nöbetçi asliye hukuk mahkemesi nezdinde talepte bulunulmuştur.” tabirlerine yer verildi.

TTB’DEN AÇIKLAMA: HOCAMIZA YAPILANLARI KABUL ETMİYORUZ

Fincancı’nın gözaltına alınması sonrası açıklama yapan Türk Tabipler Birliği, “Bir müddettir yürütülen linç kampanyasının akabinde bugün gözaltına alınan hocamız Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya yapılanları asla kabul etmiyoruz. Hocamıza ve örgütümüze sahip çıkarak çabamızı sürdüreceğiz!” sözlerini kullandı.

SKANDAL KELAMLARA SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Lideri Şebnem Korur Fincancı hakkında, PKK/YPG’nin kelamda yayın organına açıklama yaptığı gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamaya nazaran soruşturma, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlarından açıldı.

NE DEMİŞTİ?

TTB Başkanı Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda kimyasal silah kullandığını öne sürmüştü.

Teröristlerin cesetlerini incelediğini söyleyen Fincancı, “Daha evvel de incelemiştim. Hudut sistemini direkt tutan toksik gazlardan birisi kullanılmış durumda. Çok çeşitli kimyasal silahlar var. Her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki çatışmalarda kullanıldığını görüyoruz.” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN DEĞİŞİKLİK MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TTB lideriyle ilgili yargının harekete geçtiğini ve gerekirse yasal düzenlemeyle bu ismin değişmesini sağlayacaklarını belirtmişti.

BAHÇELİ: TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKARILSIN

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, “Türk Tabipler Birliği Lideri ve oburlarının Türk vatandaşlığından çıkarılması akla en yakın yollardan birisidir” diyerek reaksiyon göstermişti.

MSB REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kimyasal yalanın akabinde şu açıklama yapmıştı:

HDP’Lİ VEKİLLER TAKVİYE VERDİ

Fincancı hakkında açılan soruşturmanın akabinde, HDP’den de TTB Lideri’ne takviye gecikmemişti.

HDP’li milletvekilleri Pervin Buldan, Mithat Sancar, Meral Danış Beştaş ve Serpil Kemalbay, Fincancı’ya dayanak bildirileri paylaşnıştı.

KAYNAK: AA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir