Yeni Bir Küresel Ekonomik Krizle mi Karşı Karşıyayız?

Geçen hafta, ABD’nin en büyük 16’ncı bankası olan Silikon Vadisi Bankasının (SVB) iflası, 2008 global finansal krizinden bu yana en büyük banka iflaslarından biri olmuştu. SVB’nin akabinde New York merkezli Signature Bank da iflas etmişti.

İsviçre’nin en büyük ikinci bankası pozisyonundaki Credit Suisse’in meşakkate girmesi ile ABD’li First Republic Bank’ın yaşadığı zorluklar da bankacılık krizine ait tasalara neden olmuştu.

Bankacılık dalında kriz telaşının önüne geçmek ismine acil adımlar atıldı:

⦁ ABD, Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa ve İsviçre merkez bankaları, dolar swap çizgisi operasyonlarının sıklığını artırma kararı aldı.

Fed ve 5 büyük merkez bankasından yapılan ortak açıklamada, var olan dolar swap sınırı düzenlemeleri aracılığıyla likiditeyi artırmak için koordineli bir adım atıldığı duyuruldu.

Açıklamada, dolar fonlamasını sağlamada swap çizgilerinin aktifliğini artırmak için halihazırda dolar süreçleri sunan merkez bankalarının 7 gün vadeli süreçlerinin sıklığını haftalıktan günlüğe çıkarma konusunda anlaştığı bildirildi.

Açıklamada, merkez bankalarının ortasındaki swap çizgileri ağının, global fonlama piyasalarındaki baskıları hafifletmek için kıymetli bir likidite takviyesi fonksiyonu gördüğü ve böylelikle bu tıp baskıların hanehalkı ve işletmelere yönelik kredi arzının üzerindeki tesirleri hafifletmeye yardımcı olduğu kaydedildi.

⦁ ABD Orta Ölçekli Banka Koalisyonu (MBCA), Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) sigortasının gelecek 2 yıl boyunca tüm mevduatları kapsayacak formda genişletilmesini talep etti.

MBCA, düzenlemenin bankacılık bölümünü istikrara kavuşturacağını ve daha fazla banka iflası mümkünlüğünü azaltacağını söz etti.

Bankacılık bölümünün genel olarak sağlıklı olduğuna lakin büyük bankalar dışındaki bankalara olan itimadın azaldığına işaret eden MBCA, dala olan inancın yine tesis edilmesi gerektiğini vurguladı.

MBCA, diğer bir bankanın daha iflası durumunda mevduat çıkışının hızlanacağını belirtti.

⦁ İsviçre’nin en büyük bankası UBS, global finans piyasalarını tehdit eden bankacılık krizinin odağındaki Credit Suisse’i satın aldı.

ABD’de geçen hafta başlayan bankacılık dalı kriziyle birlikte Avrupa’da da Credit Suisse odak noktası olmuştu. Bankanın en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası sermaye artırımı yapmayacaklarını duyurmuş, bankanın pay senedi fiyatlarında sert düşüş yaşanmıştı. Bankadan geçen hafta günlük 10 milyar frankın üzerinde mevduat çıkışı yaşanmıştı.

Düzenleyici kurumlar tarafından yakından takip edilen ve global finans sistemdeki kıymetli bankalar ortasında yer alan Credit Suisse’in muhtemel iflasının tüm finansal sisteme yayılacağından telaş ediliyordu.

İsviçre Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada kelam konusu satın almayla finansal istikrarın sağlanması ve ülke iktisadının bu istisnai durumda korunması konusunda bir tahlil bulunduğu belirtildi.

İsviçre Maliye Bakanı satın almayla öncelikli maksatlarının finans bölümü ve ülke iktisadını korumak olduğunu belirtti. İsviçre hükümeti, devralma süreci tamamlanana kadar finansal piyasa istikrarını güçlendireceklerini belirterek UBS için risklerin azaltılmasını sağlamak üzere federal hükümetin UBS’e 9 milyar frank fiyatında garanti verdiğini duyurdu.

⦁ Milyarder yatırımcı Warren Buffett bankacılık krizi için devreye girdi

Konuya yakın kaynaklar, Buffett’in ABD Başkanı Joe Biden’in ekibiyle birkaç kere görüşmelerde bulunduğunu belirtti. Görüşmelerin odağında, Buffett’in ABD’de bölgesel bankacılık bölümüne yatırım ihtimali olduğu, ayrıyeten Buffett’in son yaşanan çalkantı nedeniyle birtakım tavsiyelerde bulunduğu tabir edildi.

Buffett daha evvel de kriz yaşayan bankalara inancı tekrar tesis etmek için yatırımcı statüsüyle dayanak olmuştu.

2011 yılında milyarder iş adamı, o periyotta kasvet yaşayan Bank of America’ya 5 milyar dolar yatırım yapmıştı. Buffett’in şirketi Berkshire Hathaway 2008 yılında finansal krizin derinleştiği bir devirde de Goldman Sachs’tan pay senedi satın almıştı.

ABD bankacılık dalında yaşanan son çalkantı nedeniyle geçen hafta ABD’nin en büyük bankaları, California merkezli First Republic Bank’a yaklaşık 30 milyar dolar mevduat aktarmak konusunda anlaşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir