Yurt genelinde sağanak bir hafta daha devam edecek

Tekin, ülke genelinde devam eden yağışlar ve sıcaklık durumuna ait bilgi verdi.

Ülke genelinde bugün için kuvvetli yağış uyarısı yaptıklarını hatırlatan Tekin, “Bu hafta boyunca ülkemiz bahar yağışlarını almaya devam edecek ve ülkemizin büyük bir kısmında sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışları göreceğiz. Bilhassa ülkemizin batı bölümlerinde yağışların tesirini artıracağını iddia etmekteyiz.” dedi.

Tekin, bugün İç Ege, İç Anadolu’nun batısı, Batı Karadeniz’in iç kısımları, Batı Akdeniz ile Samsun, Amasya, Batman, Diyarbakır ve Tekirdağ etraflarında yağışların kuvvetli biçimde süreceğini bildirdi.

Ülke genelinde yarın görülecek yağışların, İç Ege ve Göller Yöresi’nde daha kuvvetli olacağı ihtarında bulunan Tekin, bu bölgelerde sel, su baskını, yağış anında kuvvetli rüzgar, fırtına, ulaşımda aksama, lokal dolu üzere aksiliklere karşı önlemli ve dikkatli olunmasını istedi.

ANKARA, İZMİR YAĞIŞLI

Yağışların bir hafta boyunca süreceğini, hava sıcaklıklarının da mevsim normalleri civarında seyredeceğini aktaran Tekin, şu bilgileri verdi:

“Başkent Ankara, önümüzdeki 3 gün boyunca sağanak ve gök gürültülü sağanak alacak. Hava sıcaklıkları 24 ila 25 derece ortasında seyredecek, bilhassa öğlen saatlerinden sonra başkentte yağışlar mahallî kuvvetli olabilir. Başkentli vatandaşlarımızı uyarmak isteriz.

İstanbul daha yağışsız iki büyük kente nazaran. İstanbul’da modüllü, çok bulutlu bir hava hakim. Anadolu yakasında yağış geçişlerini göreceğiz. Perşembe ve cuma günü ise İstanbul’da yağış beklemiyoruz. Modüllü, çok bulutlu olacak. Hava sıcaklığı ise 3 gün boyunca 24-25 derece ortasında seyredecek.

İzmir’de gök gürültülü sağanak göreceğiz. Kentin iç bölümlerinde ise yağışlar kuvvetli olabilir, dikkatli olunmalı. Perşembe günü yağış olmayacak, cuma günü ise İzmir’de tekrar yağış görülecek. Hava sıcaklığı ise 25-27 derece ortasında olacak.”

Tekin, gelecek hafta yağışların azalmasıyla batı kısımları başta olmak üzere yer yer sıcaklıkların mevsim normalleri üzerine çıkma ihtimali olduğunu kaydetti.

YAĞIŞLARIN BARAJLARA ETKİSİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak haftalık varsayım yaptıklarını lisana getiren Tekin, yeni haftaya bakıldığında, bu haftaya göre yağışların daha dar alanda görüleceğini varsayım ettiklerini söyledi.

Tekin, kış aylarının ülke genelinde kurak geçtiğini, baharla toparlanmaya başladığını belirterek, “Ülke martta ortalamanın üzerinde yağış aldı, nisan ortalamanın biraz altında, mayısın ise ortalamanın üzerinde olmasını bekliyoruz. Ankara özelinde barajların geçen yılla birebir düzeyde olduğunu söylemek mümkün. Önümüzdeki günlerde yağışların devam etmesiyle yağış ölçülerinin, barajlara doluluk oranında tesir edeceğini söylemek mümkün.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir